Evropsko prvenstvo v košarki tudi v naši knjižnici, 6.-30. 9. 2013
Ljubitelje košarke vabimo v knjižnico na reševanje ugank o evropskem prvenstvu. V izpolnjevanko morate vpisati imena in priimke znanih slovenskih košarkarjev. Nekateri so legende slovenske košarke, drugi sestavljajo slovensko reprezentanco na letošnjem evropskem prvenstvu. Odgovore lahko poiščete na spletni strani Košarkarske zveze Slovenije http://www.kzs.si/.
Pravilno rešena uganka in sreča pri žrebu ti lahko prineseta maskoto Lipka, navijaško majico ali obesek za ključe.
Oglasite se v knjižnici in navijajte za našo reprezentanco!
Zapisala in fotografirala: Alja Bratuša
_____________________________________________________________________
Zaključek projekta Beremo skupaj, 20. 6. 2013
V sklopu kulturnega dne smo na Komendi priredili tudi zaključek projekta “Beremo skupaj”, ki ga že tradicionalno prirejamo za učence od 4. do 6. razreda v sodelovanju šolske in občinske knjižnice. Petošolci so za zaključno prireditev pripravili predstavitve knjig, ki so si jih za domače branje izbrali v Občinski knjižnici. Prisluhnili so jim najprej sošolci, nato pa še četrtošolci. Pridružila se nam je tudi gospa ravnateljica, ki je četrtošolcem skupaj s knjižničarko občinske knjižnice gospo Renato Novak podelila bralna priznanja. Ko smo bralno značko podeljevali v aprilu, so bili četrtošolci namreč v šoli v naravi. Naslednje leto načrtujemo nadaljevanje projekta, katerega glavni namen je, da spodbuja učence k prostočasnemu branju in obiskovanju knjižnice.
Zapisala in fotografirala: Alja Bratuša
Ob zaključku podelili knjige, 26. 4. 2013
Ves april so lahko učenci od 1. do 9. razreda reševali uganke za knjižne molje, ki so bile povezane s knjižno zbirko Čebelica. Prejeli smo skupno 245 rešitev. Med učenci smo izžrebali: Lucijo Kronovšek iz 1. r., Marcela Plaskan-Hodnika iz 1. r. POŠ Andraž, Davorja Orehovca iz 2. r., Luka Bukovca iz 3. r., Evo Katarino Jakš iz 5. r. in Niko Šalamon iz 6. r. Prejeli so lepe knjižne nagrade.
Mesec knjige in branja je tako pri koncu, prvomajske počitnice pa bodo ravno prava priložnost za branje knjig in revij. Tiste, ki so si jih učenci zaželeli v anketi Katere revije berejo mladi?, pa so že v šolski knjižnici. Založbe so se prijazno odzvale naši prošnji in nam poslale cel kup revij:
- založba Rokus – revije National Geographic in National Geographic Junior,
- podjetje Salomon – revije Smrklja,
- podjetje Panmedia – revije Cool!
- podjetje Videotop – revije Bravo
- založniška hiša Večer pa revije Science Illustrated in History.
Učenci so jih že z velikim zanimanjem prelistali in prebrali!
—————————————————————————
Zaključek bralne značke, 25. april 2013
V četrtek, 25. aprila 2013, smo v mali telovadnici šole priredili zaključek bralne značke. Najprej so zanimivemu glasbeno-filmskemu programu z naslovom “Meni se rola – film 2”, ki so ga pripravili učenci višjih razredov z mentorji Mojco Cestnik, Mijo Novak in Borutom Petričem, prisluhnili učenci od 1. do 5. razreda. Ob zaključku sta jim gospa ravnateljica in knjižničarka podelili bralna priznanja. Podoben program, ki sta ga duhovito povezovala Maša Krajnc in Svit Podpečan, so si ogledali tudi učenci od 6. do 9. razreda. Tudi njim smo podelili bralna priznanja, 28 devetošolcem pa še posebna spominska priznanja za devetletno zvestobo bralni znački. Devetošolci bodo v maju od Društva Bralna značka prejeli tudi knjigo Saše Vegri Naročje kamenčkov. Skupno smo podelili 429 bralnih priznanj, kar pomeni, da je kar 78 % učencev končalo bralno značko.
Zapisala: Alja Bratuša
Foto: Katja Ločan, Maša Veler, Nuša Železnik, Tjaša Ograjenšek, vse 7. b
—————————————————————————
Rezultati ankete Katere revije berejo mladi?, 19. 4. 2013
Hvala vsem, ki ste odgovorili na vprašanja ankete Katere revije berejo mladi? Ločili smo odgovore učencev od 1. do 5. in od 6. do 9. razreda. Najprej vam bomo predstavili rezultate ankete pri mlajših učencih. Na vprašanje, ali rad bereš revije je pritrdilno odgovorilo 81 % učencev ali 222 učencev od 1. do 5. razreda. Ugotovili smo še, da deklice raje berejo revije kot dečki. Najbolj priljubljeni reviji pri učencih sta Ciciban in National Geographic, sledijo jim Cicido, PIL in Kekec. Katere revije pa si mlajši učenci še želijo v knjižnici? Največ glasov sta prejeli reviji National Geographic Junior in Moj planet.
Zdaj pa še k rezultatom ankete pri starejših učencih. Pri njih smo ugotovili, da še raje kot učenci od 1. do 5. razreda berejo revije, saj je na vprašanje Ali rad bereš revije pritrdilno odgovorilo kar 83 % ali 167 učencev. Tudi v tej anketi smo ugotovili, da dekleta raje berejo revije kot fantje. Revije, ki jih najraje berejo, so po vrstnem redu: PIL, PLUS, Gea in National Geographic. Katere revije pa bi radi še videli v knjižnici? Po 100 glasov sta dobili reviji Bravo in Cool, sledijo revije Smrklja, Science in History, najmanj glasov pa je prejela revija Tim.
Anketo so sestavili in podatke obdelali: Iza Robavs, Manca Strah, Tilen Krajnc, Julia Luc in Rok Lešnik.
___________________________________________________________________
Tudi na POŠ Andraž v znamenju branja in knjig, 18. 4. 2013
Knjižničarka je obiskala učence na POŠ Andraž. Učenci od 1. do 3. razreda so prisluhnili pravljici, nato pa reševali uganke za knjižne molje. Četrtošolci in petošolci so se pomerili v kvizu o Andersenovih pravljicah. Izkazali so se za izvrstne poznavalce.
________________________________________________
Petošolci na obisku, 17. 4. 2013
Petošolci so v knjižnici prisluhnili pravljici, nato pa rešili uganke za knjižne molje. Ste vedeli, da je slovenska pisateljica Kristina Brenk pobudnica knjižne zbirke Čebelica?
________________________________________________
Kulturni dan osmošolcev, 15. 4. 2013
Tudi osmošolci so ustvarjali v sedmih delavnicah, katerih rdeča nit je bila, seveda, Komenda. Likovniki so z Regino Mratinkovič ustvarjali likovne detajle Komende, igralci so z Marijo Kronovšek pripravili prizor iz igre Okamenela lepotica, jezikoslovci so z Mojco Živec pripovedke o Polzeli prevedli v angleščino in nemščino, računalnikarji so z Aljo Bratuša izdelali e-predstavitve, filmarji so se z Mojco Cestnik povzpeli na Komendo in posneli nekaj prizorov za film o Komendi. Zgodovinarji so z Natašo Jesenko izdelali družabno igro špana in jo odigrali s fižoli, glasbeniki pa se z Mijo Novak naučili in odigrali srednjeveško skladbo. Po delavnicah so drug drugemu predstavili svoje delo in izdelke, nato pa se z Naniko Cvikl posvetili plesnim korakom.
___________________________________________________________________________________
Brali in reševali anketo, 12. 4. 2013
Drugošolke Tara, Maša in Ajša so nam po zvočniku prebrale Župančičevo pesem Lenka, nato pa napovedale deset minut tihega branja.
Danes so vsi učenci na šoli tudi reševali anketo – Kaj berejo mladi? – v kateri smo jih spraševali, če radi berejo revije in katere. Na rezultate bo treba še malo počakati.
V knjižnico vsak dan prispe kakšna knjiga iz zbirke Čebelica. Še vedno so najstarejše Čebelice iz leta 1955. Razstava bo zagotovo zelo zanimiva.
______________________________________________________________________________________
Projekt Beremo skupaj, 12. 4. 2013
Četrtošolci in petošolci so v okviru projekta Beremo skupaj obiskali Občinsko knjižnico na Polzeli. Prisluhnili so knjižničarki gospe Renati Novak in si izposodili knjigo za domače branje. Čez dva tedna, ko bodo knjigo prebrali, bodo v računalniški učilnici izdelali e-predstavitve knjig.
_____________________________________________________________________________________________________________
Srednjeveški dan sedmošolcev na Komendi, 11. 4. 2013
Tudi sedmošolci so obiskali Komendo, nato pa se na kulturnem dnevu Komenda v sliki, besedi, pesmi in plesu preizkusili v različnih delavnicah. Ob zaključku so drug drugemu predstavili delo v delavnicah in ovrednotili kulturni dan.
_____________________________________________________________________________________________________________
Kviz Andersenove pravljice, 9. 4. 2013
Četrtošolci so se pomerili v kvizu Andersenovih pravljic. Pokazali so zelo veliko znanja, kar pomeni, da so skrbno prebrali pravljice in si izredno veliko zapomnili. Za pokušnjo vprašanje …
Kaj počne grah v pravljici Kraljična na zrnu graha?
- Kuha se v loncu.
- Preskuša kraljično.
- Rase na vrtu.
Srednjeveški dan šestošolcev na Komendi, 8. 4. 2013
Šestošolci so se razdelili v šest skupin (plesalci, glasbeniki, zgodovinarji, pisarji, kuharji in likovniki) in se nato odpravili na Komendo. Vsaka skupina si je ogledala svoj del Komende, prisluhnili pa so tudi sošolcem – glasbenikom, ki so jim v poročni dvorani priredili mini koncert. Nato so se odpravili v šolo, kjer so ustvarjali v petih delavnicah. Zadnjo šolsko uro so priredili zaključek, na katerem so predstavili svoje izdelke oziroma se nam predstavili z glasbo in plesom.
Zapisala: Alja Bratuša
Fotografirali: Julia Luc in Lucija Rakun
_______________________________________________________________________________
Najstarejše Čebelice, 5. 4. 2013
V knjižnico učenci vsak dan prinašajo knjige iz zbirke Čebelica. Prvošolka Ema je prinesla knjigi Povodni mož in Lonček, kuhaj! iz daljnega leta 1955 – zaenkrat naši najstarejši Čebelici. Knjige zbiramo do konca aprila, ko bomo priredili razstavo Najstarejših čebelic.
_______________________________________________________________________________
Drugošolci na obisku, 5. 4. 2013
Tudi drugošolci so v knjižnici prisluhnili Andersenovi pravljici Svinjski pastir in nato rešili izpolnjevanko o knjižni zbirki Čebelica.
_______________________________________________________________________________
Napoved tihega branja, 5. 4. 2013
Prvih deset minut prve šolske ure smo namenili tihemu branju. Tiho branje sta s pesmijo Barbare Gregorič Gorenc Želja napovedali sedmošolki Živa in Staša.
Tudi tretješolce in četrtošolca smo ujeli pri branju najljubših knjig.
_______________________________________________________________________________
Tretješolci na obisku, 3. 4. 2013
Tretješolci so v knjižnici reševali uganke za knjižne molje. V izpolnjevanko so morali zapisati osem besed, ki so povezane s knjižno zbirko Čebelica. Ta zbirka letos namreč praznuje 60 let. Na šoli smo se pridružili natečaju Nastarejša čebelica, v katerem iščemo najstarejše izdaje knjig iz knjižne zbirke, ki jo je pri Mladinski knjigi pričela in dolga leta urejela pisateljica Kristina Brenk.
Nekaj učencev smo po pouku prosili, da nam pozirajo s svojo najljubšo knjigo. Vas zanima, kaj berejo?
Zapisala in fotografirala: Alja Bratuša
______________________________________________________________________________________
Četrtošolci na obisku, 2. 4. 2013
Četrtošolci so na Andersenov rojstni dan v knjižnici prisluhnili pravljici Svinjski pastir, si v zvezke prilepili Andersenovo sliko in letošnjo poslanico, nato pa so si izbrali knjige znamenitega danskega pravljičarja, saj jih čez teden dni v knjižnici čaka kviz o Andersenovih pravljicah.
Zapisala in fotografirala: Alja Bratuša
______________________________________________________________________________________
Mesec knjige in branja se pričenja, 2. 4. 2013
Kaj nas čaka v prvem tednu meseca knjige in branja?
Zapisala: Alja Bratuša
______________________________________________________________________________________
Četrtošolci obiskali Komendo, marec 2013
V sklopu projekta Beremo skupaj so četrošolci obiskali Občinsko knjižnico na Polzeli. Knjižničarka Renata Novak se je z njimi najprej pogovorila o branju, nato pa jim pomagala izbrati poljubno knjigo za domače branje. V računalniški učilnici so učenci nato oblikovali predstavitev knjige v e-obliki. Oglejte si enega od e-zapisov.
Zapisala in fotografirala: Alja Bratuša
______________________________________________________________________________________
Imate kaj za pusta hrusta, februar 2013
______________________________________________________________________________________
Prvošolci in bonton v knjižnici, januar 2013
Nekaj prvošolcev je z osmošolko Ilario oblikovalo pravila obnašanja v knjižnici. Oglejte si, kaj so zapisali.
__________________________________________________________________________________________
Veseli december, 19. 12. 2012
Igralci sedmošolci so skupaj z glasbeniki (zborček Sončna dekleta in Orffov orkester) za učence od 1. do 5. razreda priredili glasbeno pravljico Janeza Bitenca Dedek Mraz. Vsi učenci so prejeli besedilo pesmice in se jo tudi naučili. Takole gre:
Prišla je zima, z zimo sneg
in s snegom dedek Mraz.
Zapregli palčki so sani,
se pripeljali v vas.
Tu že čakali malčki so
in peli na ves glas.
Smo komaj pričakali te,
oj, dobri dedek Mraz.
Zapisala: Alja Bratuša
Fotografije: Rok Lešnik, 7. r.
____________________________________________________________________
Šestošolci obiskali občinsko knjižnico, 7. 12. 2012
Šestošolci so z razredničarkama in šolsko knjižničarko obiskali Občinsko knjižnico na Komendi, kjer so si izposodili poljubno knjigo za domače branje. Knjižničarka Renata Novak jih je je razložila, da imajo zelo pomembno vlogo pri samostojnem iskanju knjig abeceda in oznake v knjižnici. Učenci so se preizkusili v iskanju, si ogledali police, na katerih so knjige, primerne zanje, nato pa si je vsak izbral najljubšo. V decembru in januarju bodo ob izbranih knjigah pripravili govorne nastope.
Zapisala: Alja Bratuša
Fotografija: Renata Novak
________________________________________________________________
Vrtec na obisku v knjižnici, 3. in 4. 12. 2012
Predšolski oddelki iz vrtca so obiskali šolsko knjižnico. Najprej so se pogovarjali o knjigah, knjižnici, knjižničarki in izkaznici, ki jo potrebujemo za izposojo knjig. Nato so reševali “zimske uganke”. Knjižničarka jim je nato s prstnimi lutkami pripovedovala pravljico Deklica in lonček. Na koncu pravljice je počil lonec in pravljice je bilo konec. Zato so se otroci še sami preizkusili v vlogi lutkarjev in odigrali pravljico s srečnim koncem. V četrtek se bodo v knjižnici spet oglasili,da si bodo izposodili nekaj knjig z novo izkaznico. Na njej bo njihova fotografija.
Zapisala in fotografirala: Alja Bratuša
______________________________________________________________________
Projektni teden s knjigo za učence 1. triletja, 26. – 30. 11. 2012
Učenci 1. triletja so za uvod z učiteljicami prebrali pravljico Leopolda Suhodolčana Piko Dinozaver. Knjižničarka je zanje v šolski knjižnici pripravila mini kviz z vprašanji iz pravljice, pri učiteljici glasbene vzgoje Miji Novak so učenci prepevali dinozavrske pesmi in jih pospemili z glasbeno spremljavo. Pri pouku in v oddelkih podaljšanega bivanja so učenci likovno, literarno, dramsko, plesno, glasbeno poustvarjali in spoznavali svet dinozavrov. Za učence 2. in 3. razredov, ki se bodo udeležili tekmovanja, pa so učiteljice pripravile tudi pisne naloge. Ob zaključku so učenci s Pikom Dinozavrom obiskali muzej, v katerem so razstavili svoje izdelke. Piko Dinozaver pa je obiskal tudi podružnično šolo v Andražu, kjer so brali pravljico, naslikali prizore iz filma Piko obišče Andraž, pisali so različne zgodbe in pripravili zanimivo razstavo, obiskala pa jih je tudi knjižničarka.
Več si oglejte v priloženem programu in fotoalbumu.
Zapisala in fotografirala: Alja Bratuša
____________________________________________________________________________
Projektni teden s knjigo za učence 2. triletja, 19. – 23. 11. 2012
Tudi v letošnjem šolskem letu smo pred Cankarjevim tekmovanjem iz znanja slovenščine, ki bo na šoli potekalo 6. decembra, pripravili za učence 1. in 2. triletja projektni teden s knjigo.
Najprej so bili na vrsti učenci 4. in 5. razredov. Vsi učenci so prebrali kratek odlomek iz knjige Lukec in njegov škorec in se o njem pogovarjali. V šolski knjižnici so spoznavali pisatelja Franceta Bevka, si izposodili njegove knjige in v razredu pripravili razstavo. Pri likovnem pouku so ilustrirali glavnega junaka, pri naravoslovju spoznavali škorca in prevozno sredstvo parnik, pri družbi pa so si ogledali, kod in kako je Lukec iz rodne Slovenije odpotoval v Argentino. V plesni učilnici so se z učiteljico športne vzgoje Naniko Cvikl naučili latinsko-ameriški ples tango, pri angleščini pa so se z učiteljico Matejo Breznik tokrat pogovarjali špansko in italijansko. Lukec iz zgodbe je prebiral na roko napisana očetova pisma, naši učenci pa so se v računalniški učilnici naučili napisati elektronsko pismo.
Podrobnejši program si oglejte v prilogi.
Zapisala in fotografirala: Alja Bratuša
______________________________________________________________________
Projekt “Beremo skupaj” – 16. 11. 2012
Učenci 5. a so obiskali Občinsko knjižnico na Polzeli, kjer so si izposodili poljubno knjigo za domače branje. Pred tem so se s knjižničarko Renato Novak pogovarjali o pomenu branja in pismenosti. Prebrano knjigo bodo učenci predstavili na e-prosojnicah, ki jih bodo čez 14 dni izdelovali v računalniški učilnici.
Zapisala: Alja Bratuša
______________________________________________________________________
Vodna ujma na Polzeli – 5. 11. 2012
Naš sedmošolec Rok Lešnik je v objektiv ujel vodno ujmo v Ločici in na Polzeli.
_____________________________________________________________________________
Kulturni dan »Gremo v gledališče« – 6. 11. 2012
V Slovenskem ljudskem gledališču v Celju so si učenci od 4. do 9. razreda (tudi učenci s podružnične šole Andraž) 6. novembra 2012 ogledali gledališko predstavo Skrivnosti. Navdušeni smo bili nad priredbo romana Jacqueline Wilson, ki jo je režirala Mateja Koležnik. Všeč nam je bilo prav vse: scenografija Iva Knezovića, kostumi Alana Hranitelja, igralska zasedba (Minca Lorenci, Ana Ruter, Jagoda, Manca Ogorevc in Aljoša Koltak), glasba. Ogledu gledališke predstave so sledili pogovor o predstavi in ustvarjalne delavnice. Sedmošolci pa so v sklopu državnega projekta Rastem s knjigo obiskali Medobčinsko splošno knjižnico Žalec. Knjižničarji so jim predstavili prostore knjižnice in njihovo dejavnost. Ob zaključku pa je vsak sedmošolec prejel knjigo Tadeja Goloba Zlati zob, ki jo podarja Javna agencija za knjigo.
Zapisala: Alja Bratuša
Foto: Rok Lešnik, 7. b
_____________________________________________________________________________
Kulturni dan – 9. 10. 2012
Za zaključek tedna otroka smo v torek, 9. 10. 2012, pripravili kulturni dan Šola bere. Gostili smo ustvarjalce sodobne zbirke knjig za otroke, ki se imenuje Jurka Burka. Najprej so se učencem v telovadnici predstavili pisateljica Jasna Markuš, ilustrator Simon Sanda in urednica Zala Stanonik. Čarovnica Jurka Burka, ki jo je upodobila igralka Irena Varga, pa je, seveda, skakala v besedo in učencem povedala, kaj se dogaja v knjigah iz zbirke Jurka Burka. V njih nastopajo čisto navadni fantje in dekleta, ki pa jim Jurka Burka pomaga razrešiti marsikatero težavo. Ima pa čarovnica (pardon, pisateljica) svojo spletno stran, na katero se splača pokukati.
Nato so se učenci razdelili v dve skupini Prva je z ilustratorjem Simonom Sando risala kislo kumaro in/ali svojega junaka z Jurka-Burkinimi svinčniki. Najboljših pet je čarovnica nagradila s knjigo Čiruli za Sarino srečo (umetnine nagrajencev si lahko ogledate spodaj). Druga skupina si je v literarni ustvarjalnici izmišljala konec zgodbe Žiga, kisla kumarica s pisateljico Jasno Markuš. Vsi člani najbolj ustvarjalne pisateljske ekipe so iz rok urednice Zale Stanonik tudi prejeli knjigo.
Preostali del kulturnega dneva smo namenili branju odlomka iz knjige Jasne Markuš Žiga, kisla kumarica. Vsak starejši učenec je bral mlajšemu učencu, npr. devetošolec Jaka četrtošolki Špeli. Po branju sta se dogovorila, kaj bosta narisala ali napisala. Nastali so super stripi, žepne pravljice, kratki zapisi in še kaj. Najbolj zanimivi izdelki bodo objavljeni v spletnem časopisu.
Z ustvarjalci Jurke Burke smo se imeli super, nad branjem v parih pa so bili navdušeni tako učenci kot učitelji!
Zapisala: Alja Bratuša
Foto: Rok Lešnik in Maša Veler, 7. b
———————————————————————————————————————
Teden otroka v knjižnici – 1. do 5. 10. 2012
Učenci 1., 2. in 3. razredov so v tednu otroka obiskali knjižnico, kjer so prisluhnili pravljicam.
Drugošolci so v torek prisluhnili pravljici Svetlane Makarovič Sovica Oka. Po pravljici so si izmišljali dobra vprašanja in nanja odgovarjali. Za dobro zastavljeno vprašanje ali pravilni odgovor so učenci prejeli sovico. Pojasnili smo tudi, kaj pomeni beseda češarek. Še veste kdo je metal češarke v Bedanca?
Prvošolci so v sredo poslušali pravljico Andreje Vukmir Lolo v knjižnici. Tudi oni so morali po koncu pravljice zastavljati vprašanja: Kdo je glavni junak v pravljici? Kako je ime Lovrovi učiteljici? Zakaj je sestra Urša nahecala brata? Kaj je rekel Nejc, ko mu je Lovro povedal, da so v šolski knjižnici pošasti? Prvošolci so za dobro vprašanje ali pravilni odgovor prejeli ptico učenosti – sovico. In prav vsi so jo dobili!
Tretješolci so poslušali pravljico Svetlane Makarovič Sovica Oka. Po pravljici so morali zastavljati vprašanja, ki se pričnejo na: Kaj? Kako? Zakaj? Kdaj? Kdo? ali povedati trditev in nanjo odgovoriti z Drži. – Ne drži. Znate odgovoriti na vprašanje: Zakaj je sovica Oka skočila v vodo? Njen skok si oglejte na ilustraciji Nejca Urana iz 2. a.
Zapisala: Alja Bratuša
———————————————————————————————————————
Zaključek projekta “Beremo skupaj”
Četrtošolci in petošolci so v petek, 15. junija, ponovno obiskali Občinsko knjižnico na Komendi, kjer so prisluhnili izbranim predstavitvam svojih sošolcev. Ob elektonskih prosojnicah so Jakob Hauptman, Nejc Golob, Lucija Rakun, Tajda Prislan, Nika Šalamon, Maša Kovač, Maruša Šmid, Ajda Dedič, Miša Medvešek in Maruša Žučko predstavili prebrane knjige. Zbrane učence z učiteljicami sta nagovorili tudi knjižničarka splošne knjižnice Renata Novak in šolska knjižničarka. Prijetno druženje smo sklenili z mislijo, da naj knjige tudi med počitnicami krajšajo čas in burijo domišljijo.
Zapisala: Alja Bratuša
Fotografirali: Renata Novak in Alja Bratuša
Knjižnica zapira svoja vrata
Knjižničarka Alja Bratuša
Vrtec na obisku – 23., 24. in 30. maj 2012
Otroci iz vrtca so skupaj z učenci 1. razredov obiskali šolsko knjižnico. Učenci 1. razreda so najprej izžrebali svoj par iz vrtca. Otroci iz vrtca pa so izžrebali prostor – knjižnico ali razred – v katerem so v nadaljevanju pisali in risali. Najprej so prisluhnili pravljici Winnie v vesolju, potem pa so v parih ilustrirali pet besed iz pravljice. Prvošolci so besede tudi zapisali.
Zapisala in fotografirala: Alja Bratuša
________________________________________
Zaključek bralne značke – 22. maj 2012
V torek, 22. maja 2012, smo v mali telovadnici šole priredili zaključek bralne značke. Najprej so zanimivemu literarno-filmskemu programu z naslovom “Meni se rola – film”, ki so ga pripravili učenci višjih razredov z mentoricami Mojco Cestnik, Marijo Kronovšek in Karmen Zupanc, prisluhnili učenci od 1. do 4. razreda in učenci s podružnične šole Andraž. Ob zaključku sta jim gospa ravnateljica in knjižničarka podelili bralna priznanja. Podoben program so si ogledali tudi učenci od 5. do 9. razreda. Tudi njim smo podelili bralna priznanja, kar 38 devetošolcem pa še posebna spominska priznanja za devetletno zvestobo bralni znački. Devetošolci so od Društva Bralna značka prejeli tudi knjigo Mira Cerarja Osnove demokracije. Skupno smo podelili 421 bralnih priznanj, kar pomeni, da je kar 81 % učencev končalo bralno značko. Fotografije si lahko ogledate tudi v spletnem albumu šole.
Zapisala: Alja Bratuša
Foto: člani fotografskega krožka z Danico Gobec
_________________________________________
Mesec knjige in branja na Osnovni šoli Polzela – 2. do 24. april 2012
Na mednarodni dan knjig za otroke, ki ga praznujemo na Andersenov rojstni dan, 2. aprila, pričenjamo s tradicionalnim mesecem knjige in branja na naši šoli.
Letos bomo v mesecu knjige:
-
veliko bomo glasno in tiho brali (vsak petek, 10 minut 1. šolske ure),
-
o knjigah se bomo pogovarjali in ob njih poustvarjali,
-
ob mednarodnem dnevu knjig za otroke bomo spoznavali Andersena in njegove pravljice,
-
starše in učitelje bomo spraševali o njihovi najljubši knjigi iz otroštva,
-
starejši učenci (5. razred) bodo brali mlajšim (1. razred),
-
v sklopu projekta Beremo skupaj bodo četrtošolci in petošolci obiskali Občinsko knjižnico Polzela, obiskali jo bodo tudi otroci iz najstarejših skupin vrtca,
-
brali bomo za ekobralno značko,
-
v oddelkih podaljšanega bivanja bomo spoznavali znane slovenske ilustratorje in se postavili v njihovo vlogo,
-
reševali bomo knjižne uganke,
-
učitelji bodo sklenili bralno značko za odrasle,
-
sedmošolci bodo na kulturno-tehniškem dnevu obiskali knjigarno v Ljubljani,
-
osmošolci si bodo na kulturnem dnevu ogledali gledališko predstavo Grozni Gašper, po njej pa dramsko ustvarjali,
-
pripravili bomo zaključek predšolske in šolske bralne značke.
Knjigožerski pozdrav od knjižničarke Alje Bratuša
Fotografije: Alja Bratuša in Ina Rojnik
1.-2. ura | 4., 5. in 6. r. | “Misli z glavo, ko srfaš po internetu” |
Zavod sprememba, Saša Koren
mala telovadnica8.15-9.159. a, b, c
20 let samostojne Slovenije
Območno združenje veteranov vojne za Slovenijo Spodnje Savinjske doline,
Adi Vidmajer, Emil Pižorn,
Zdenko Trpin in Rado Gašperič
učilnica fizike
9.15-10.158. a, 8. b3.-4. ura7., 8. in 9. r.“Misli z glavo, ko srfaš po internetu”
Zavod sprememba, Saša Koren
mala telovadnica1.-5. ura
(po urniku)4.-7. r.
“Varno na internetu”
(ogled filmov naših učencev z natečaja Safe.si in debata o nevarnostih spleta)
računalnikar Borut Petrič
računalniška učilnica1.-5. ura
(po urniku)4.-9. r.“Varna raba interneta”
(delavnice, pogovor, poustvarjanje)
razredniki in drugi učitelji
matične učilnice
Zapisala: Alja Bratuša
(20.01.2012
Tudi petošolci so v okviru projekta “Beremo skupaj” obiskali občinsko splošno knjižnico na Komendi, kjer so si izbrali poljubno knjigo za domače branje. V februarju bodo v računalniški učilnici pripravili e-prosojnice s predstavitvijo svojih knjig.
Foto: Renata Novak
S četrtošolci smo obiskali občinsko knjižnico na Komendi, kjer so učenci prisluhnili knjižničarki Renati Novak. Pogovarjali so se o pomenu branja, predstavila pa nam je tudi knjige, ki so nagrajene z znakom ZLATA HRUŠKA. Učenci so si nato izposodili poljubno knjigo za domače branje.
Foto: Renata Novak
Pika Nogavička Vita Vybihal
Policaj 1/g. Žirovnik Monika Rakun
Policaj 2/g. Ciklama Jona MiklavcAnica/g. Dalija Maša Krajnc
Tomaž/g. Bucika Martin GulinScena Januš Vašl in Gal Pilko
Glasba Miha Plevčak
Tri sestre
Zapisala in fotografirala: Alja Bratuša
Foto: Tea Es
V četrtek, 24. novembra, se je kar 21 članov šolske skupnosti udeležilo 27. knjižnega sejma v Ljubljani. Ogled sejma jim je omogočila ga. ravnateljica, saj so v tednu otroka za branje in bralno značko uspešno navduševali svoje oddelčne skupnosti. Najprej smo prisluhnili pogovoru z nominirancema za nagrado DESETNICA, Suzani Tratnik in Primožu Suhodolčanu. Spregovorila sta o svojih otroških letih in prvih pisateljskih začetkih. Nato smo si ogledovali stojnice različnih založb, ki so ponujale na ogled na stotine novih in malo starejših knjig. Učenci so po svoji presoji izbrali 31 knjig za novoletno obdaritev otrok v vrtcu in učencev, ki jo tradicionalno pripravi konec decembra ravnateljica, in 21 knjig za našo šolsko knjižnico. Med potepanjem po sejmu se je vsak učenec fotografiral s knjigo, ki mu je bila najbolj všeč, srečali pa smo tudi Mačka Murija in v objektiv ujeli vedno nasmejanega Primoža Suhodolčana.
Zapisala: Alja Bratuša
Foto: Katja Lipičnik
Foto: http://www.mladinska.com
Foto: Irena Verbič
Na Osnovni šoli Polzela smo za učence od 1. do 4. razreda v novembru pripravili teden Mačka Murija, ki smo ga sklenili z velikim mačjim koncertom. Na njem je nastopila nekdanja učenka Tanja Cizej Baletić kot izvrstna vokalistka z možem kitaristom Tončijem Baletićem in flavtistko Mojco Ušen Tkalčec. Otrokom iz vrtca in učencem so priredili imenitno predstavo, na kateri sta se predstavili tudi šestletna Nina Cizej kot Muca Maca – igralka in desetletna Ana Baletić, ki s staršema sicer živi v Dubrovniku, kot imenitna recitatorka v slovenskem jeziku. Otroci so prepevali in plesali na songe iz Mačka Murija. Ker je v letošnjem šolskem letu Cankarjevo tekmovanje iz slovenščine posvečeno tej izvrstni knjigi Kajetana Koviča, je knjižničarka Alja Bratuša s sodelavkami organizirala vrsto dejavnosti. Učenci so z učiteljicami prebirali zgodbo, učiteljica glasbene vzgoje Mija Novak je učence naučila prepevati songe, učiteljica športne vzgoje Nanika Cvikl je zanje pripravila plesne koreografije, v računalniški učilnici smo se interaktivno podali v Mačje mesto, v knjižnici smo spoznavali ustvarjalce knjige in pesmi, pri pouku so učenci likovno in besedno poustvarjali, v oddelkih podaljšanega bivanja pa so pisali mačjo kroniko, izdelali hiši Mačka Murija in Muce Mace, priredili mačjo čajanko, kviz in lutkovno igrico. Ustvarjalni teden nas je tako navdušil, da z nestrpnostjo pričakujemo naslov nove knjige, ki ga za Cankarjevo tekmovanje predpiše državna komisija.
Foto: A. Bratuša in T. Tavčar
V tednu otroka, ki je potekal letos pod geslom »Pojdiva s knjigo v svet«, smo na Osnovni šoli Polzela slovesno odprli kulturni kotiček pobudnika bralne značke in rojaka Stanka Kotnika. Letos mineva 50 let, odkar so na pobudo profesorja slovenščine pričeli s tekmovanjem za bralno značko in podelili prve Prežihove bralne značke. Stanko Kotnik, učitelj slovenščine na Osnovni šoli na Prevaljah, kasneje profesor na Pedagoški fakulteti v Mariboru, izhaja iz rodu Kotnikovih iz Založ pri Polzeli, njegov ded Filip Jelen je bil nekdaj tudi polzelski župan. Pokojnega Stanka Kotnika se učenci in študentje spomnijo kot predanega pedagoga in človeka z veliko začetnico, v širšem slovenskem prostoru pa je najbolj znan kot pobudnik in organizator bralne značke. Njegova sestra Marica Kotnik Šipec, ki živi v Založah, je prav tako znana kot izvrstna pedagoginja pa tudi raziskovalka zaloških hišnih imen. Na Osnovni šoli Polzela smo ob kotičkih znanih Polzelanov zdaj bogatejši še za vitrino, v kateri sta predstavljena življenje in delo Stanka Kotnika, del razstave pa je posvečen tudi gibanju bralna značka. Ob zaključku kratkega kulturnega programa, ki smo ga pripravili učenci in učitelji OŠ Polzela, sta ravnateljica Valerija Pukl in gospa Marica Kotnik Šipec slavnostno prerezali trak ter tako sklenili praznovanje 50-letnice bralne značke, ki smo ga na šoli s številnimi dejavnostmi za spodbujanje branja med mladimi organizirali v prejšnjem šolskem letu.
Zapisala: Alja Bratuša
Foto: šolski novinarji
http://os-polzela.net/casopis/