Monthly Archives: junij 2026
Ekskurzija tretješolcev v Rogatec
EKSKURZIJA V MUZEJ NA PROSTEM ROGATEC
V šolo me je odpeljal moj ati. Ko sem prispel do šole, sva se z Izo sprehodila do šole. V avli šole sva se ločila. V garderobi sem si sezul čevlje, ter si slekel pelerino. Po stopnicah sem se sprehodil do jutranjega varstva oziroma varstva vozačev, ki se nahaja v četrtem razredu. Počakal sem, da je prišel Tine, ki se je pripeljal z drugim avtobusom. Za malico smo dobili sendvič s sirom in salamo. Avtobus nas je odpeljal v Rogatec. Sprehodili smo se do klopi, kjer smo pojedli malico in bonbone vseh vrst in čips – pekoč, s čebulo, s sirom in s soljo. Potem so nas razdelili v štiri skupine. Naša skupina je odšla delat zapestnice iz ličja. Najprej smo jih zvezali v kitke. Potem nam je prijatelj zavezal zapestnico na roko. Po delavnici je bil čas za trgovino, kjer sem si kupil kuhalnico, žličko za zajemanje soli in medenjake. Naslednja delavnica je bila oblikovanje kruha oziroma žulik. Jaz sem ustvaril presto. Ko smo naredili žulike, smo si odšli umit roke. Potem smo odšli na zadnjo delavnico. Zadnja delavnica je bila obisk čebelarja. Razložil nam je veliko stvari o čebelah. Med drugim, kaj čebele delajo. Povedal nam je, da med ni zdrav v vročem čaju ali vodi, saj se vse hranilne snovi raztopijo. Na koncu delavnic nam je dal ploščo iz voska in dobili smo vrvico. To smo zavili skupaj in naredili svečo. Odšli smo na malico in spet jedli bonbone. Na koncu so nam razkazali kmetijo, vsa gospodarska poslopja, pri tem pa smo se zelo zabavali. Pokazali so nam tudi kovačijo in trgovino z mešanim blagom. Leon Kante, 3. c
Odšli smo na ekskurzijo v muzej na prostem v Rogatec. Najprej smo se zbrali v šoli in odšli po sendviče in vodo. Vkrcali smo se na avtobus. Do Rogatca smo se vozili eno uro. Ko smo izstopili iz avtobusa, je bilo deževno. Posedli smo se in pojedli malico. Prva skupina je odšla delat starinski kruh po imenu žulike. Povedali so nam tudi, da je en teden, preden je gospodinja pekla kruh, pozorno opazovala svoje otroke. Tisti, ki je bil priden, je lahko naredil čisto svojo žuliko. Pojesti jo je moral na skrivaj, če ne bi jo moral deliti. Druga delavnica je bila meni najbolj všeč, saj smo izvedeli veliko zanimivosti o čebelah in izdelovali tudi sveče iz voska. Tretja delavnica je bila povezana s koruzo, ker smo iz ličja izdelovali zapestnice. Bili smo tudi v rojstni hiši znanega pisatelja Jožeta Šmita, kjer smo si ogledali hišo. Imeli so dekliško sobo, spalnico, jedilnico, kuhinjo in sobo za babice in dedke. Imeli smo tudi nekaj vodenih ogledov po trgovinici z raznim blagom. Ogledali smo si tudi nekaj gospodarskih poslopij. Domov smo se vrnili ob 14.30. Imela sem se lepo. Iza Lujanac, 3. a
Ko se zbudi … vihar
Na pesniškem natečaju Ela – Mali Pranger je Sofija Kramer s pesmijo KO SE ZBUDI … VIHAR osvojila nagrado. Ustvarjala je pod mentorstvom Karmen Zupanc.
KO SE ZBUDI … VIHAR
Vihar v moji glavi se
zbudi brez opozorila,
brez prestanka šviga in šviga.
Ne potrka.
Ne čaka.
Burno odpre vrata,
vstopi v glavo,
v kateri razmišljanje je bolj za zabavo.
Poletni vihar
Na pesniškem natečaju Ela – Mali Pranger je Naia Novak s pesmijo POLETNI VIHAR osvojila nagrado. Ustvarjala je pod mentorstvom Dobrile Vučenović.
POLETNI VIHAR
Temni, težki, zlovešči oblaki
počasi, počasi prihajajo.
Kot sence se čez hribe plazijo,
po mokrem nebu tiho lazijo.
Veliki, napihnjeni nevihtni oblaki
tiho, tiho se bližajo.
Kot ladje po sivem nebu plujejo,
mimo sončnih žarkov potujejo.
Nenadoma zapiha veter,
hiter, sunkovit, vijugajoč.
Med krošnjami dreves pojoč,
vesel, zabaven, žvižgajoč.
Tisoč devetsto
Na pesniškem natečaju Ela – Mali Pranger je Neža Jezernik s pesmijo TISOČ DEVETSTO osvojila nagrado. Ustvarjala je pod mentorstvom Karmen Zupanc.
TISOČ DEVETSTO
Davnega 1900
je tukaj v parku
za dvorcem Šenek
divjal en tak strašen vihar.
Mnogo dreves je polomil,
mnogo dreves je podrl.
So strele jih nekaj požgale,
ostala pa kaplje oprale.
Pesniški uspeh
USPEH NA PESNIŠKEM NATEČAJU ELA – MALI PRANGER
Avtorica: Karmen Zupanc
Pesniškega natečaja Ela – Mali Pranger, ki je poimenovan po pesnici Eli Peroci, smo se tudi v tem šolskem letu z veseljem udeležili. Tokrat so učenci pesnili na temo VIHAR.
Organizatorji so sporočili, da je na natečaj za najboljšo pesem prišlo kar 677 pesmi. Žirija je izbrala 53 zmagovalnih pesmi in veseli smo, da so med njimi tudi tri pesmi učenk OŠ Polzela. Žirijo so navdušile Neža Jezernik s pesmijo Tisoč devetsto, Sofija Kramer s pesmijo Ko se zbudi vihar in Naia Novak s pesmijo Poletni vihar.
Neža in Sofija sta ustvarjali pod mentorstvom Karmen Zupanc, Naia pa pod mentorstvom Dobrile Vučenović. Vsem trem nagrajenkam iskreno čestitamo.
Slavnostna prireditev priznanj je potekala 30. maja v Aninem dvoru v Rogaški Slatini. Podelitve se je udeležila Sofija Kramer.
S klikom na naslov pesmi lahko nagrajene pesmi tudi preberete.





